مشاهده جزئیات خبر

آغاز فعالیت اولین کاریابی بین المللی در استان همدان

کاریابی ،بین المللی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در مراسم اعطای مجوز و آغاز فعالیت اولین کاریابی بین المللی در استان گفت : با توجه به فزونی روزافزون فارغ التحصیلان دانشگاهی از دانشگاه های مختلف و مراکز آموزش فنی و حرفه ای و نیاز آنها به کسب فرصت های شغلی در داخل و خارج از کشور، اعزام نیروی کار به خارج کشور و پاسخ به بخشی از نیازهای کارجویان داخلی؛ یکی از راهکارهای نوینی است که بسیاری از کشورهای دارای جمعیت جوان و جویای کار از جمله ایران در قالب قرارداد ها و تفاهم نامه های بین المللی بر می گزینند و از این طریق برای درصدی از نیروی کار خود شرایط شغلی فراهم می آورند.

    مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
اعطای مجوز و آغاز فعالیت اولین کاریابی بین المللی در استان
  به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان همدان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در مراسم اعطای مجوز و آغاز فعالیت اولین کاریابی بین المللی در استان گفت: با توجه به فزونی روزافزون فارغ التحصیلان دانشگاهی از دانشگاه های مختلف و مراکز آموزش فنی و حرفه ای و نیاز آنها به کسب فرصت های شغلی در داخل و خارج از کشور، اعزام نیروی کار به خارج کشور و پاسخ به بخشی از نیازهای کارجویان داخلی؛ یکی از راهکارهای نوینی است که بسیاری از کشورهای دارای جمعیت جوان و جویای کار از جمله ایران در قالب قرارداد ها و تفاهم نامه های بین المللی بر می گزینند و از این طریق برای درصدی از نیروی کار خود شرایط شغلی فراهم می آورند. 
   احمد توصیفیان در ادامه گفت: موضوع کاریابی های غیر دولتی توسط وزیـران عضو کمیسـیون امور اجتماعی و دولت الکـترونیک در جلـسه مـورخ ۸۷/۱۰/۰۱ بنا به پیشنهاد شماره مورخ۸۷/۰۴/۱۷ وزارت کار و اموراجتماعی و به استناد تبصره (4) ماده واحده قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شـغلی بـدون داشتن پروانه کار ـ مصوب ۱۳۸۰ـ و با رعایت تـصویب‌نامه شـماره ۱۶۴۰۸۲/ت۳۷۳هـ مورخ ۸۶/۱۰/۱۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار با ۳۸ماده در تاریخ ۸۷/۱۲/۰۷به تأیید رئیس جمهور محترم رسیده است.
 
    وی  افزود: با توجه به واگذاری امورات اشتغال به کاریابی های غیر دولتی ,کارفرمایان درخواست نیروی کار خود را به کاریابیهای غیر دولتی اعلام میکنند و کاریابیها باتوجه به نوع رشته و شرایط کارفرما ,کارجویان را به واحدهای تولیدی معرفی مینمایند. که این امر در استان توسط ۲۰ مورد کاریابی که دارای مجوز از اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی می باشند صورت می¬گیرد. وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۸تاکنون تعداد ۳۹۹۳ نفر از کارجویان در کاریابی های غیر دولتی استان ثبت نام نموده اند که از این تعداد ۱۵۳۳نفر توسط کاریابی ها بکار گمارده شده اند.
    توصیفیان گفت: علاوه بر اقدامات و برنامه های دولت در حمایت از اعزام نیروی کار داخلی به کشورهای هدف که عموماً از طریق شناسایی فرصت های بالقوه و انعقاد تفاهم نامه همکاری با سایر کشورها صورت می پذیرد، دفاتر کاریابی نیز با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به عقد قرارداد می کنند که در این زمینه موفقیت هایی را هم داشته اند. 
    وی اعزام نیروی کار را یک ظرفیت در زمینه اشتغال در کشور خواند بطوری که می تواند موجب انتقال تکنولوژی از کشورهای پیشرفته به داخل شود و تاکید کرد این مراکز علاوه بر شناسایی فرصت های شغلی در بازار کار بین الملل در این حوزه مشاوره شغلی ارائه می‌کنند اما ضروری است مراکز کاریابی باید فعالیت های خود را حرفه‌ای کنند.
    وی افزود: امروز بحث صادرات غیرنفتی امری حائز اهمیت است و اعزام نیروی کار به خارج از کشور در قالب خدمات فنی و مهندسی می‌تواند یکی از وجوه قابل‌توجه صادرات غیرنفتی باشد.
     وی در ادامه گفت: اگر فرایند اعزام نیروی کار با برنامه دقیق صورت گیرد یک راهکار موثر برای جلوگیری از فرار مغزها محسوب می‌شود به این معنا که افراد متخصص که زمینه کار در داخل ندارند می توانند به خارج اعزام شوند و با کسب مهارت و دانش لازم به کشور بازگشته و حتی کسب و کار جدیدی را ایجاد کنند. لذا این مهم ضمن اینکه باعث افزایش مهارت نیروی کار اعزامی می‌شود، می‌تواند منجر به انتقال دانش و فناوری به داخل کشور شود.
     وی در پایان ارتقای مهارت نیروی کار را یک مولفه اساسی در اعزام نیروی کار دانست و گفت فراهم آوردن زمینه های لازم برای آموزش های پیش از سفر و تکمیلی زبان های خارجی و مهارت های مختلف جهت انطباق مهارت ها و توانایی هایی شغلی متقاضیان کار در خارج از کشور با توانایی ها و مهارت های شغلی مورد نیاز بازار کار بین المللی و همچنین شناسایی فرصت های شغلی موجود در کشورهای جهان، ایجاد تسهیلات لازم برای اخذ روادید کار و زمینه های لازم برای به کارگماری آنها در کشور مقصد از جمله اقداماتی است که توسط کاریابی های بین المللی صورت می گیرد.
 
۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۱۶:۳۵
روابط عمومی اداره کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان همدان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید