مشاهده جزئیات خبر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان: تداوم جذب موفق تسهیلات اشتغال روستایی استان همدان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان: تداوم جذب موفق تسهیلات اشتغال روستایی استان همدان
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان همدان ، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام ابلاغ مرحله سوم تسهیلات روستایی استان به مبلغ 89 میلیارد تومان گفت در فاز اول سهم استان همدان 130 میلیارد تومان و در فاز دوم از محل اعتبارات متمرکز در تهران 38 میلیارد تومان برای استان جذب و در مجموع در فاز اول، دوم و سوم مبلغ 257 میلیارد تومان به استان ابلاغ گردید.

توصیفیان گفت یکی از برنامه های اشتغالزا دولت دوازدهم، اعطا تسهیلات اشتغالزا  در قالب توسعه و ایجاد اشتغال پایدار روستایی می باشد که بر اساس آئین نامه ها و دستورالعمل‌های اجرایی آنها متقاضیان طرحهای خود را در سامانه کارا ثبت می نمایند و پس از بررسی دستگاه اجرایی تخصصی جهت بررسی، تایید و تصویب به کمیته های فنی استانی یا ملی ارجاع می گردند به گونه ای که طرحهای با سرمایه گذاری زیر 100 میلیارد ریال در کمیته های فنی استانی و شهرستانی و طرحهای با سرمایه گذاری بالای 100 میلیارد ریال به کمیته فنی ملی ارسال می گردند و پس از تایید و تصویب این کمیته ها جهت بررسی و پرداخت به بانکها ارجاع می گردند.

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان همدان اظهار داشت: تعداد2321طرح اشتغال روستایی در کمیته فنی استان و شهرستانها بررسی و تعداد 1793 طرح مصوب شده است و با توجه به ابلاغ فاز سوم تسهیلات جذب موفق تسهیلات اشتغال روستایی استان همدان به قوت تداوم می یابد.

وی افزود: هدف از پرداخت تسهیلات روستایی توسعه اشتغال روستایی، بهبود وضعیت زندگی، پیشگیری از مهاجرت و هدایت سرمایه ها به سمت اشتغال مولد و استفاده بهینه از منابع و مزیت های روستاها، افزایش راندمان و کاهش هزینه و هم افزایی در افزایش تولیدات بازار محور است.

ایشان با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی، صرفاً توسعه بنگاه‌های اقتصادی بزرگ نیست، گفت: برای توسعه روستاها می‌توان به ظرفیت‌های بخش کشاورزی و خدمات از قبیل حوزه گردشگری و بوم گردی توجه و اشتغال و درآمدزایی لازم را ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: روستاهای استان همدان قابلیت و سرمایه‌هایی نظیر صنایع دستی، فرش، سفال، مبل و منبت و طیفی از تولیدات باغی، کشاورزی و دامی دارد که می‌تواند در یک زنجیره هدفمند اقتصادی، معیشت و ارزش‌افزوده لازم برای روستاییان را تامین کند

توصیفیان با بیان اینکه تسهیلات روستایی با توجه به رسته های الویت دار و منابع، استعداد و ظرفیت هر روستا پرداخت می شود. ادامه داد: بنا به تاکید استاندار محترم باید روستاها به کانون‌های رشد صنایع خرد و کوچک تبدیل شوند تا زندگی و معیشت مردم این مناطق شاهد تغییرات اساسی و مثبت باشد.

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان افزود: تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال و نیز پیاده سازی برنامه های اشتغال، اقتصاد مقاومتی و توسعه روستاها،  و با کار جمعی دستگاههای اجرایی، بانکها و در مجموع تلاش و همدلی تیم اقتصادی استان اجرایی و پرداخت می شود.

وی ضمن اشاره به تاکیدات استاندار محترم در کیفیت جذب تسهیلات و اشتغال محور بودن آنها، بهبود وضعیت زندگی، پیشگیری از مهاجرت، هدایت سرمایه ها به سمت اشتغال مولد، استفاده بهینه از منابع و مزیت هایی روستایی، افزایش بهره وری، کاهش هزینه و هم افزایی در افزایش تولیدات بازار محور را از دیگر اهداف پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی برشمرد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان با بیان اینکه روستاهای این استان از نظر تنوع فرهنگی و اقلیمی با دیگر روستاهای کشور تفاوت دارند، اظهار کرد: از این رو باید از ظرفیت روستاهای استان استفاده کرد و در اجرای این راهبرد به منابع آبی و شرایط سکونتگاهای هر روستا نیز توجه کرد.

وی با بیان اینکه توسعه کشاورزی باید سازگار با اقلیم روستاها و در مسیر کاهش مشکلات آب کشور به سمت کشاورزی مدرن حرکت کند، گفت: باید مزیت تولیدی، اجتماعی و اشتغال در روستاها ایجاد کرد تا شرایط بهبود زندگی در این مناطق فراهم و از مهاجرت روستاییان جلوگیری و حتی مهاجرت معکوس داشته باشیم.

توصیفیان رسته های اولویت دار دریافت تسهیلات اشتغال روستایی را در بخش های صنعت کشاورزی و خدمات برشمرد و افزود: سهمیه تسهیلات روستایی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی 45 درصد، در بخش صنایع و معادن کوچک 10درصد، در بخش صنایع دستی و فرش دستباف 10 درصد، در بخش گردشگری 10 درصد، در بخش خدماتی و فناوری های اطلاعات 15 درصد و در گردش نواحی صنعتی روستایی نیز 10 درصد است.

ایشان اضافه کرد این تسهیلات با دو نرخ بهره شامل 6 درصد برای روستاها و عشایر استان و 10 درصد برای تامین سرمایه کارگاه های تولیدی در شهرک های صنعتی روستایی و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت استان، پرداخت می شود.

توصیفیان در خصوص منابع مالی اجرای قانون گفت : مبلغ 1.5 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی با تصویب هیئت امنای صندوق به صورت سپرده‌گذاری قرض‌الحسنه (با نرخ سود صفر درصد) نزد مؤسسه‌های عامل(بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید) سپرده گذاری گردید و موسسات عامل نیز معادل ریالی مبلغ سپرده شده توسط صندوق را از محل منابع داخلی به صورت تلفیقی با منابع صندوق توسعه ملی اختصاص داده و در مجموع حدوداً مبلغ 18 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون اعتبار تعیین گردید.

وی افزود : در فاز اول معادل 6000 میلیارد تومان به استانها ابلاغ و سهم استان همدان 130 میلیارد تومان شد و با توجه به اینکه 30 درصد از اعتبار ابلاغی بصورت متمرکز در تهران برای طرحهای ملی اختصاص داده شده بود جهت تسریع در جذب اعتبارات، 30 درصد مذکور بین استانها توزیع و سهم استان 38 میلیارد تعیین و با ابلاغ مرحله سوم تسهیلات روستایی استان به مبلغ 89 میلیارد تومان در مجموع در فاز اول، دوم و سوم مبلغ 257 میلیارد تومان به استان ابلاغ گردید.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان در خصوص توزیع سهمیه بانکی گفت : سهم بانک کشاورزی 50 درصد کل سهمیه (معادل 840 میلیارد ریال) و 50 درصد باقیمانده بین بانک توسعه تعاون ، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید هرکدام به مبلغ 280 میلیارد ریال توزیع گردیده است .

توصیفیان با اشاره به عملکرد کمی و کیفی تیم اقتصادی و اعضای کارگروه اشتغال استان گفت: در مجموع تعداد 1070 طرح به مبلغ 2106 میلیارد ریال در بانکها عقد قرارداد و پرداخت شده و با توجه به پتانسیل و ظرفیتهای استان در بخش صنایع دستی و خرد بودن این طرحها ، بیشترین طرحهای عقد قرارداد شده در بانکها مربوط به بخش صنعت با تعداد 714 طرح و مبلغ 773 میلیارد ریال بوده و در بخش کشاورزی تعداد 320 طرح به مبلغ 1230 میلیارد ریال و در بخش خدمات تعداد 36 طرح به مبلغ 102 میلیارد ریال عقد قراداد و پرداخت شده است .

وی افزود : به لحاظ نوع طرح بیشترین طرح مربوط به طرهای توسعه ای با تعداد 558 و مبلغ 923 میلیارد ریال بوده و طرحهای جدید با تعداد 502 طرح و مبلغ 1137 میلیارد ریال و سرمایه در گردش نیز تعداد 10 طرح با مبلغ 45 میلیارد ریال در بانکها عقد قرارداد و پرداخت شده است.

توصیفیان اظهار داشت: این تسهیلات در استان ها بر اساس مطالعات طرح تکاپو که نتیجه آن تعیین رسته های پر اشتغال بود توزیع شد که با توجه به پتانسیلها و ظرفیتهای خوبی که استان همدان در بخش صنایع دستی بخصوص سفال و سرامیک ، مبل و منبت ، فرش و دستبافته ها و  صنایع چرم داشت فلذا حدود 600 طرح که بالغ بر 50 درصد تعداد طرحهای عقد قرارداد و پرداخت شده می باشد مربوط به طرحهای صنایع دستی بوده و از نظر مبلغ عقد قرارداد نیز طرحهای پرورش دام سبک و سنگین با مبلغ 450 میلیارد ریال بیشترین تسهیلات را به خود اختصاص داده اند

وی به مقایسه عملکرد بانکها در اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری پرداخت و افزود : ضمن تقدیر از تلاش­های چهار بانک عامل، بانک کشاورزی بالاترین عملکرد را در استان داشته و موفق شده 133 درصد از سهمیه اختصاصی را جذب و پس از آن بانک توسعه تعاون 128 درصد سهمیه و صندوق کارآفرینی امید 96 درصد و پست بانک نیز 91 درصد سهمیه را جذب نموده اند که در مجموع استان همدان موفق به جذب 120 درصدی سهمیه ابلاغی استان گردیده است.

 وی ضمن اشاره به پیگیری های مشفقانه فرمانداران محترم افزود : در شهرستانها نیز شهرستان تویسرکان با جذب 230 درصدی به لحاظ درصد جذب سهمیه بالاترین عملکرد و شهرستان ملایر با جذب 38 میلیارد تومان به لحاظ مبلغ جذب بالاترین عملکرد را داشته اند و شهرستان های نهاوند رزن و کبودرآهنگ نیز عملکرد موفق و بیش از 100 درصد اعتبار شهرستان را جذب نموده اند.

۲۲ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۴۹
روابط عمومی اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی همدان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید